Luti ABC – Parim valik sinu beebile

Lapsevanemaks saamine ning olemine on uskumatu teekond. See teekond võib aga olla stressirohke värsketele vanematele, kes pole kindlad, millised tooted nende lapsele kõige paremini sobivad. Oleme siin, et teha teie elu pisut kergemaks ja räägime läbi kõik, mida on vaja teada luttidest.

Alates sünnist on lastel loomulik imemisrefleks. Laps püüab seda vajadust rahuldada ema rinna, luti, pöidla või muuga. See ei ole mitte ainult lapsele toidu saamiseks elutähtis refleks, vaid imemine mõjub ka last rahustavalt – tuletades lapsele meelde midagi turvalist ja tuttavat muidu võõras maailmas.

Kui rääkida luttidest, siis ei ole ükski suurus ega kuju õige või vale, sest kõik lapsed on erinevad. Imikutel on erinevad eelistused, erinevad imemistehnikad ja erinev suu anatoomia. Seetõttu pakume ka meie erinevaid lutte, mis vastavad kõigile neile erinevatele vajadustele.

Materjal

Lateksist ja silikoonist lutid on valmistatud kahest erinevast materjalist: silikoonist ja looduslikust kummist/lateksist. Mõlemal materjalil on plusse ja miinuseid. Millise luti peaksite oma lapsele valima – silikoonist või looduslikust kummist? See on küsimus, mida me sageli vanematelt kuuleme.

Looduslikust kummist lutid — kummipuu lateksist

Looduslikku kummi nimetatakse ka lateksiks ja see on täiesti looduslik materjal. Looduslik kautšuk pärineb kummipuust, mille mahl (latekspiim) töödeldakse looduslikuks kautšukiks. Looduslikust kummist lutid on pehmed ja elastsed ning neid tunneb ära kollase/pruuni värvi järgi.
Meie valikust leiad looduslikust kummist lutid BIBS Colour kirsikujulised (SIIN), BIBS Boheme (SIIN), BIBS Colour anatoomilised (SIIN), BIBS Colour sümmeetrilised (SIIN) ja Frigg Daisy (0-6 kuud SIIN, 6-18 kuud SIIN), Frigg Fairytale (0-6 kuud SIIN, 6-18 kuud SIIN)

Silikoonist lutt — kahjulike ainete vaba

Silikoon on tööstuslikult toodetud materjal. Materjali puhtuse tõttu kasutatakse seda sageli nii toiduaine- kui ka farmaatsiatööstuses. Silikoon on 100% vaba kahjulikest ainetest nagu BPA, PVC ja ftalaadid. Silikoon on selge, läbipaistev ja sileda pinnaga.
Meie valikust leiad silikoonist lutid Frigg Daisy (0-6 kuud SIIN, 6-18 kuud SIIN) ja Frigg Fairytale (0-6 kuud SIIN, 6-18 kuud SIIN)

Erinevad materjalid – erinevad tugevused

Seega on looduslik kumm ja silikoon on kaks väga erinevat materjali ja peamised erinevused loodusliku kummi ning silikooni vahel on järgmised:

  • Loomulikkus

Luti eesmärk on anda lapsele meelerahu imiteerides ema rinda. Et beebil oleks luti ja rinna vahelt vahetamine võimalikult lihtne ja loomulik, otsustavad paljud esmalt proovida looduslikku kummi, sest looduslik kumm on pehmem ja meenutab rohkem naha ning rinna elastsust kui silikoon.

  • Allergiad

Silikoon on kahest materjalist puhtam ja kui peres esineb lateksiallergiat, tuleks valida silikoonist otsaga lutt.

  • Lõhn ja maitse

Silikoon on lõhnaneutraalne materjal, looduslikul kummil on aga veidi iseloomulik lõhn. Eelistus on lapseti erinev.

  • Vastupidavus

Looduslik kumm on elastsem kui silikoon. Silikoonist lutid ei vanane kiiresti, samas kui loodusliku kummi vastupidavus on piiratud. Silikoonist lutti tuleb hügieenilistel põhjustel iga 6-8 nädala tagant vahetada, lateksist lutti iga 4-6 nädala tagant. Looduslik kautšuk paisub ja muudab aja jooksul kuju, samal ajal kui silikoon säilitab oma kuju. Alloleval pildil on hea näide, mis võib juhtuda lateksist lutiga. Mõlemad lutid on ühes suuruses – vasakpoolne uus ja kasutamata, parempoolne 4 nädalat aktiivses kasutuses olnud lutt. Täpselt selle pärast peabki õigeaegselt lutti vahetama.

  • Säilitamine

Looduslikku kummi kahjustavad valgus- ja soojusallikad, silikoon aga talub paremini keskkonnamõju. Seetõttu on oluline, et säilitaksite looduslikust kummist lutte alati pimedas ja kuivas toatemperatuuril. Lateksist lutti ei tohi kunagi jätta näiteks aknalauale, kus see on otsese päikese ja valguse käes.

  • Puhastamine

Mida väiksem on beebi, seda olulisem on hea lutihügieen ning seda sagedamini tuleb lutte puhastada. Sel juhul on silikoon lihtsamini käsitletav materjal kui looduslik kumm. Silikoon on sileda pinnaga ja ei tõmba ligi tolmu ega mustust. Kuna silikoonil on kõrge kuumataluvus, ei kahjusta lutti sagedased korduvad steriliseerimised, mida hea lutihügieen nõuab.

Luti kuju

Ümargune/kirsikujuline lutt

Ümarguse kirsikujulise otsaga lutt meenutab ema nibu kuju ja suurust ning soodustab samasugust keele asetust ja imemistehnikat nagu imetamise ajal, kuna ümargune kuju võimaldab keele külgedel tõusta ja luti ümber kattuda.
Meie valikust leiad ümarguse/kirsikujulise otsaga BIBS Colour kirsikujulised (SIIN), BIBS Boheme (SIIN) ja Frigg Daisy & Fairytale (SIIN) lutid.

Sümmetriline lutt

Sümmeetrilise lameda tilgakujulise otsaga lutid sobivad imikutele, kes eelistavad lamedat sümmeetrilist rinnanibu. Tilgakujuline ots soodustab keele asetust ja imemistehnikat, kus keel on lame ning surub luti tasaselt vastu suulage, mis tähendab, et beebil ei ole vaja nii kõvasti imeda, nagu ümmarguse luti puhul, et lutt lameneks suu sees.
Meie valikust leiad sümmeetrilised BIBS Colour sümmeetrilised (SIIT) lutid.

Anatoomiline ehk ortodontiline lutt

Anatoomilise otsaga lutt on ülaosast kumer, et sobituda loomulikul viisil lapse suulaega, ja nurga all oleva otsaga, et keelt oleks lihtne asetada. Kumer ülaosa soodustab keele asetust ja imemistehnikat, kus keele küljed luti ümber asetsevad nagu see imetamise ajal toimub. Nurga all olev ots tähendab, et beebil pole vaja nii kõvasti imeda, nagu ümmarguse luti puhul, et lutt suus lamedaks läheks.
Meie valikust leiad anatoomilised BIBS Colour anatoomilised (SIIN) lutid.

Luti kasutamise eelised

  • Lutt aitab last rahustada ja võib seega aidata beebil magama jääda
  • Lutt aitab alandada pulssi, vererõhku ja stressitaset
  • Lutt lohutab last ja pakub turvalisust, kui ta ärritub
  • Lutil on kaitsev toime imikute äkksurma sündroomi (SIDS)* esinemissageduse vastu

Milline on õige lutt sinu beebile

Kuna kõik lapsed on erinevad, siis ei ole ühte õiget ega valet varianti. Beebile sobivaima luti leidmiseks võib osutuda vajalikuks proovida erinevaid kujusi, suurusi ja materjele. Mõned imikud eelistavad teatud luti kuju, suurust või materjali, samas kui teistel pole eelistusi ja nad võtavad mis tahes kuju, suuruse ja materjali, mida te pakute. Lõpuks saab just sinu laps otsustajaks ja valib endale kõige meelepärasema luti.

Loodame, et tõime natukene selgust ja tegime otsustamise kergemaks, aga kui sulle tekkis küsimusi, siis jäta meile kommentaar.
PS! Esmakordse luti tellimuse saad meie e-poest 10% soodsamalt koodiga “LUTID10

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga